W zdrowym stylu- łyżwy

Lifestyle

08
Styczeń
2017
Czy jazda na łyżwach jest sposobem na utrzymanie zdrowia i figury? Przekonaj się...

Okres zimy nie sprzyja niestety forma aktywności sportowej. Ciemno, zimno, wietrznie. Trudno jest się zmobilizować np. do biegania. Najpopularniejszą formą aktywności jest…sen i relaks przed telewizorem. Co więc zrobić, by chociaż przez chwilę odzyskać radość z pogody? Spróbuj jazdy na łyżwach. Plusem jest na pewno to, że nie trzeba zapisywać się na żadne zajęcia zorganizowane, wystarczy, że  sprawdzisz tylko jak daleko masz od domu do najbliższego lodowiska.

Uprawianie tego sportu ma wiele korzyści dla ciała i zdrowia. Przede wszystkim wyzwalane są wtedy endorfiny, czyli hormony szczęścia. Dobra zabawa plus wysiłek fizyczny to gwarancja relaksu i pozytywnego humoru. Panuje powszechny pogląd, że jazda na łyżwach pobudza do pracy tylko mięśnie łydek i przodu ud. Nie jest to prawdą. W trakcie tego rodzaju aktywności pracują także mięśnie brzucha, pleców oraz pośladki. Nie są wtedy obciążane stawy, w przeciwieństwie np. do biegania. To doskonały trening aerobowy, podczas którego zwiększa się wydolność układu oddechowego. Ta forma aktywności idealnie wpływa również na układ sercowo- naczyniowy.

Nie przejmuj się tym, że na początku może nie być ci łatwo. Jeśli boisz się upadków, dobrym wyjściem jest zaopatrzenie się w ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask. Jeżeli nie masz swoich łyżew, przy każdym lodowisku znajduje się wypożyczalnia. Masz tam możliwość przymierzenia i wypróbowania sprzętu. A może złapiesz bakcyla i na kolejną jazdę przyjdziesz już z własnymi łyżwami? Ich cena zaczyna się już od 100 złotych. Na lodowisko najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę. Dlaczego? Ponieważ wysiłek sprawi, że pomimo mrozu (jeśli lodowisko jest otwarte), w trakcie jazdy, ciało zacznie się rozgrzewać. Warto wtedy więc ściągnąć z siebie niektóre warstwy, aby się nie przegrzać.

Wiadomo, że początki nie będą łatwe. Jazda na łyżwach skupia się przede wszystkim na równowadze oraz koordynacji ruchów. Zanim więc do niej przystąpisz, najpierw wejdź na lodowisko i po prostu na nim stań. Dopiero, kiedy poczujesz się bezpiecznie, powoli spróbuj się przesuwać wzdłuż bandy lodowiska. Odpychaj się jedną, a następnie drugą nogą. W ten sposób wyczujesz lodową powierzchnię. Potem powoli, bez trzymania, spróbuj odpychać się raz jedną, a raz drugą nogą. Szybko przekonasz się, że taki rodzaj aktywności stanie się prawdziwą frajdą i przyjemnością.
Jeżeli na lodowisko wybierzesz się z dzieckiem, możesz liczyć na wspólną zabawę.  W wypożyczalniach coraz częściej bowiem, udostępniane są tzw. popychadełka. Dziecko wtedy trzyma sprzęt przed sobą, dzięki czemu unika więc upadku. Warto też wiedzieć, że w sklepach dostępne są dla dzieci łyżwy z wymienną płozą (plastikowe buty o regulowanym rozmiarze). Dzięki temu, zimą doczepia się do nich ostrza a latem rolki.

Opublikowano: 2017-01-08

#łyżwy #uroda #zdrowie #styl 

Galeria:
Komentarze:
Zaloguj się aby móc komentować!