Jak skutecznie chronić swoje zatoki?

Zdrowie

04
Luty
2017
Skąd ból zatok? Jak można jemu w przyszłości zapobiec?

Wielu z nas wciąż cierpi na nawracające bóle zatok. Są one przyczyną negatywnego samopoczucia, bólu głowy czy nawet zębów. Skąd się bierze ten rodzaj bólu? Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem, które znajdują się w kościach twarzy. Są ułożone symetrycznie po stronach nosa. Ich obecność jest niezbędna, ponieważ służy ona nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza, jakie wdychamy. Są połączone wąskimi ujściami z nosem. Zdarza się często jednak, że w chwili kataru ujścia te zostają zablokowane. Dzieje się to przez obrzęk błony śluzowej nosa. Rozwijają się wtedy bakterie, które często przyczyniają się do powstania stanu zapalnego.

Takie ostre zapalenie zatok rozpoczyna się silnym bólem oraz gorączką. W zależności od tego, która zatoka została zajęta przez infekcję- dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicach czoła, szczęk albo pomiędzy oczami. Ból jest najbardziej odczuwalny rano, a nasila się przy pochyleniu głowy do przodu. Najlepiej udać się wtedy do lekarza, który zleci zdjęcie rentgenowskie albo endoskopię jam nosa.
Jeśli zostanie potwierdzony ostry stan zapalny, lekarz na pewno zaleci przyjmowanie środków przeciwzapalnych wraz z lekami obkurczającymi błony śluzowe zatok i nosa.

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co więc robić? Podczas kataru nie wolno dopuścić do zatkania się nosa. Dobrze jest wtedy dużo pić, ponieważ sprzyja to rozrzedzeniu wydzieliny. Najlepiej 2,5 litra wody dziennie. Ważne jest również utrzymanie właściwej wilgotności w pomieszczeniu, w jakim przebywamy. Gdy tylko zaczniemy odczuwać charakterystyczny ból głowy albo wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła- pamiętajmy o stosowaniu:

1. Inhalacji. Należy wlać do miski 1- 2 litry gorącej wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego z eukaliptusa, przykryć głowę ręcznikiem i pochylić się nad miską. Wdychać parę przez kilka minut.

2. Okładów. Na patelni rozgrzać garść soli (jodowo- bromowej), następnie wsypać ją do woreczka i położyć na czoło. Trzymać tak do momentu, aż wystygnie.

3. Płukaniu. Najlepiej zakupić gotowy zestaw do płukania zatok (w aptece) i oddychając przez usta, wpuścić roztwór do lewej dziurki, tak by wypłynęła prawą. Powtórzyć po przeciwnej stronie.

4. Plastrach. Warto zrobić okłady z pasty borowinowej (do zdobycia w aptece). Najpierw trzeba włożyć torebkę do ciepłej wody, następnie rozciąć ją i położyć na czole- borowiną do skóry.

Takie domowe sposoby radzenia sobie z zatokami są bardzo skuteczne. Ważne jest to, by wykonywać je regularnie, przez co najmniej 7 dni. Zmniejszą one ból głowy, ryzyko rozwoju bakterii oraz pomogą odzyskać swobodny oddech.

Opublikowano: 2017-02-04

#zatoki #ból #zdrowie #profilaktyka 

Galeria:
Komentarze:
Zaloguj się aby móc komentować!