NAJWIĘKSZE REWOLUCJE W ŚWIECIE MODY

Moda i styl

07
Wrzesień
2015

Mary Quant - Brytyjka, która spopularyzowała mini

Kiedy w 1955 roku Mary Quant zakładała swój butik "Bazaar" w Londynie, nie wiedziała jeszcze jak wielki będzie jej wkład w historię mody. Projektantka, na prośbę swoich klientek, systematycznie skracała długość spódnicy, która w tamtych czasach powinna była sięgać do połowy łydki lub do kolana. Quant rozpowszechniła ten trend w całej Wielkiej Brytanii. To właśnie jej w największym stopniu zawdzięczamy możliwość chwalenia się naszymi pięknymi nogami. Mimo powszechnego oburzenia, zwłaszcza konserwatywnego środowiska, młodzież szybko przyswoiła sobie "spódnicową rewolucję". Najlepszą żywą reklamą spódnicy mini była słynna modelka Twiggy, która dziś jest dla nas ikoną lat sześćdziesiątych.

Louis Réard i bikini

To właśnie ten inżynier samochodowy przyczynił się do naszej obecnej, plażowej wygody. Zanim jednak kobiety na całym świecie zdecydowały się na noszenie bikini, Réard musiał znaleźć modelkę, która odważyłaby się założyć ten prowokujący strój. Tą odważną okazała się być Michele Bernardini, francuska striptizerka. Początkowo bikini wywołało ogromny szok. Kobiety latami przekonywały się do niego i dopiero taka gwiazda jak Brigitte Bardot, przyczyniła się do jego wejścia na stałe w kanon mody. Sama nazwa bikini pochodzi od atolu w archipelagu Wysp Marshalla, gdzie odbywały się próby broni jądrowej. Jako strój, bikini wywołało w świecie mody dużo większy "bum"...

Rudi Gernreich - mężczyzna, który wymyślił stringi

Kuse majtki miały być prezentem ślubnym dla przyjaciółki projektanta. Jednak Gernreich szybko zwęszył dobry interes i rozpoczął masową produkcję. Jego majtki sprzedawały się coraz lepiej, jednak kobiety nosiły je wyłącznie na brazylijskich plażach, gdzie nie musiały bać się społecznego potępienia. Teraz nosimy je jako bieliznę na co dzień, a zakładanie ich na plażę, mimo upływu lat, nadal trochę nie przystoi. Pewne rzeczy najlepiej jest zachować dla siebie i swojego partnera.

Świat mody jest dynamiczny - trendy przychodzą i znikają, aby po kilkunastu latach wrócić i zyskać nowe grono zwolenniczek. Jedno jest pewne - wszystkim powyższym projektantom należy się wdzięczność - i to nie tylko ze strony pań...


Gabriela Wiśniewska
 

Opublikowano: 2015-09-07

#modowy świat #rewolucje modowe #moda #świat mody 

Galeria:
Komentarze:
 • Sylwia18-09-2015
  Bardzo ciekawy i interesujący artykuł :) Więcej takich chciałabym zobaczyć u was na portalu :) !!
 • wloszczyzna99722-09-2015
  bikini to dopiero rewolucja była!
 • MilenaPŃ07-10-2015
  I kto by pomyślał, swoją drogą nigdy się tym nie interesowałam co skąd i jak... hmm, może więcej byście napisali takich artykułów bo to bardzo ciekawe :)
 • fajnadziewczyna2308-10-2015
  dziękuję za mini! uwielbiam je! :)
Zaloguj się aby móc komentować!