Kawa ziarnista – zdrowie w filiżance

Obecnie na naszym rynku można spotkać wiele gatunków kaw. Do dyspozycji mamy też kawy granulowane, mielone i ziarniste. Którą z nich wybrać, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem? Wszystko zależy od naszych upodobań smakowych oraz od sposobu palenia ziaren i mieszanek kawowych.

Arabika i robusta

Do bazowych gatunków kaw, które poddaje się zmieszaniu w odpowiednich proporcjach, należą ziarniste odmiany arabiki i robusty. To od zastosowanych odpowiednich dawek zależy smak i moc czarnego napoju. Warto wiedzieć, że kawa ziarnista arabika odznacza się niezwykłym smakiem i aromatem. Przy tym jest delikatna i łagodna, gdyż zawiera w sobie niewiele kofeiny. Inaczej jest z robustą. Ma ona dużą moc ze względu na sporą zawartość kofeiny. Jednak smakowo nie jest najlepsza. Dlatego najczęściej miesza się te dwa gatunki w odpowiednich proporcjach. Im więcej robusty w mieszance, tym kawa będzie mocniejsza. Jeśli natomiast zakupimy kawę, w której dominuje arabika, uzyskamy smaczny produkt, ale niezbyt pobudzający.

Gdzie warto kupować kawę?

Przy zakupie kawy warto korzystać z internetowych sklepów ekologicznych. Dzięki temu zakupimy naprawdę wartościowy produkt, który będzie się odznaczał wyjątkowymi walorami smakowymi. Poza tym będziemy mieli pewność, że zakupiony produkt korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Kawa bowiem posiada wiele cennych właściwości. Między innymi zawiera w sobie wiele ważnych składników, które nie tylko pobudzają, ale też działają pozytywnie na nasz organizm. W kawie znajdziemy kwasy fenolowe, katechiny, kwas chinowy oraz kwas chlorogenowy. Te substancje opóźniają procesy starzenia.

Samo zdrowie

Trzeba też wiedzieć, że kawa ziarnista najlepsza oferta przyspiesza metabolizm, dzięki czemu łatwiej jest zgubić nadmiar kilogramów i spalić zalegający nasz organizm tłuszcz. Warto przy tym pamiętać, by nie spożywać kawy z cukrem czy innymi słodkościami, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Poza tym kawa obniża poziom cukru we krwi, dba o stan wątroby i serca oraz poprawia krążenie. Kawa wspomaga też leczenie astmy i alergii.